Honours

Roll of honour...

2015 / 2016 SEASON

Under 7 Lions – Runners up Silsden Tournament

Under 7’s – Runners up Eccleshill Tournament

Under 10 Lions – Winners Craven League Cup

Under 10 Lions – Winners Woodkirk Valley Tournament

Under 10 Tigers – Runners up Woodkirk Valley Tournament

Under 11 Lions – Runners up Craven League Cup

Under 12 Lions – Winners Craven League Division 1

Under 14 Lions – Winners Craven League Division 1

Under 14 Lions – Winners Craven League Cup

Under 14 Lions – Winners Silsden Tournament

Under 15 Lions – Winners Huddersfield League

Under 16 Lions – Winners Craven League Division 1

Under 16 Lions – Winners Craven League Cup

Under 16 Tigers – Runners up WRCFA Futsal Tournament

Under 21’s – Runners up WRCFA U21 League

Saturday Senior Seconds – League cup winners

Sunday Senior Seconds – Runners up League Cup

2014 / 2015 SEASON

Under 9’s
Woodkirk Valley Tournament Runners Up

Under 11 Lions
Craven League Division A Runners Up
Cravel League Cup Runners Up

Under 13 Lions
Craven League Division A Winners
Craven League Cup Winners
Skipton Tournament Runners Up

Under 13 Tigers
Craven League Division C Runners Up

Under 15 Lions
Craven League Cup Winners

Under 17 Lions
Craven League Division B Runners Up

Salts Saturday First Team
WRCFA County Cup Semi Finalists

Salts Sunday First Team
League Cup Semi Finalists

Salts Sunday 2nd Team
Wharfedale Triangle League Division 1 Runners Up

Salts Sunday 3rd Team
Bradford Sunday Alliance Division 3B Runners Up

2013 / 2014 SEASON

UNDER 12 LIONS

RUNNERS UP – CRAVEN LEAGUE DIVISION A

WINNERS – BURLEY JUNIORS 5 A SIDE TOURNAMENT

UNDER 13 LIONS

RUNNERS UP – CRAVEN LEAGUE DIVISION A

UNDER 14 LIONS

WINNERS – CRAVEN LEAGUE DIVISION A

UNDER 15 LIONS

RUNNERS UP – CRAVEN LEAGUE DIVISION B

UNDER 15 TIGERS

RUNNERS UP – CRAVEN LEAGUE DIVISION C

UNDER 16 LIONS

RUNNERS UP – CRAVEN LEAGUE DIVISION B

UNDER 17 LIONS

WINNERS – CRAVEN LEAGUE DIVISION C

2012 / 2013 SEASON

WRCFA – VOLUNTEER OF THE YEAR AWARD

PAUL WHITEHEAD

CRAVEN LEAGUE YOUNG REFEREE OF THE YEAR AWARD

JAMES TURNER

UNDER 9 PANTHERS

RUNNERS UP – SALTS 5 A SIDE B TOURNAMENT

UNDER 10 LIONS

WINNERS – CRAVEN LEAGUE DIVISION A

UNDER 11 LIONS

WINNERS – CRAVEN LEAGUE DIVISION A

RUNNERS UP – BURLEY JUNIORS 5 A SIDE TOURNAMENT

WINNERS – TADCASTER 5 A SIDE TOURNAMENT

WINNERS – SALTS 5 A SIDE ‘A’ TEAM TOURNAMENT

UNDER 12 LIONS

WINNERS – CRAVEN LEAGUE DIVISION A

UNDER 13 LIONS

RUNNERS UP – CRAVEN LEAGUE CUP

RUNNER UP – SALTS 5 A SIDE ‘A’ TEAM TOURNAMENT

UNDER 14 TIGERS

RUNNERS UP – SALTS 5 A SIDE ‘B’ TEAM TOURNAMENT

UNDER 21 FIRST TEAM

RUNNERS UP – WEST RIDING UNDER 21 LEAGUE

SALTS SATURDAY FIRST TEAM

WINNERS – BRADFORD AND DISTRICT F.A CUP

SALTS SATURDAY RESERVES

RUNNERS UP – WEST RIDING COUNTY AMATEUR LEAGUE DIVISION 2 CUP

SALTS VETERANS FIRST TEAM

RUNNERS UP – MARLEY VETERANS LEAGUE CUP

2011 / 2012 SEASON

CLUB AWARD

WRCFA COMMUNITY CLUB OF THE YEAR

NORTH OF ENGLAND COMMUNITY CLUB OF THE YEAR

UNDER 9 LIONS

WINNERS – KEYBURY LEAGUE – BLUE DIVISION

UNDER 9 TIGERS

RUNNERS UP – KEYBURY YELLOW DIVISION

UNDER 10 LIONS

WINNERS – CRAVEN LEAGUE UNDER 10 CUP

RUNNERS UP – BURLEY JUNIORS 5 A SIDE TOURNAMENT

UNDER 10 TIGERS

WINNERS – CRAVEN LEAGUE DIVISION 2

UNDER 11 LIONS

WINNERS – CRAVEN LEAGUE UNDER 11 CUP

UNDER 11 TIGERS

RUNNERS UP – CRAVEN LEAGUE DIVISION B

UNDER 12 LIONS

RUNNERS UP – CRAVEN LEAGUE UNDER 12 CUP

WINNERS – BURLEY JUNIORS 5 A SIDE TOURNAMENT

UNDER 15 TIGERS

RUNNERS UP – CRAVEN LEAGUE DIVISION B

UNDER 21’S

WINNERS – WRCFA U21 FLOODLIT LEAGUE

SALTS SATURDAY FIRST TEAM

RUNNERS UP / PROMOTED – WEST RIDING COUNTY AMATEUR LEAGUE DIVISION 1

RUNNERS UP – BRADFORD FA DISTRICT CUP

SALTS SATURDAY RESERVES

RUNNERS UP / PROMOTED – WEST RIDING COUNTY AMATEUR LEAGUE DIVISION 3

SALTS SUNDAY RESERVES

RUNNERS UP – WHARFEDALE LEAGUE INVITATION CUP

2010 / 2011 SEASON

CLUB AWARD

WRCFA OUTSTANDING CONTRIBUTION TO COMMUNITY FOOTBALL AWARD

UNDER 9 LIONS

WINNERS KEYBURY LEAGUE ‘BLUE’ DIVISION

WINNERS – 2011 SHIPLEY JUNIORS ‘A’ TEAM 5 A SIDE TOURNAMENT

WINNERS – ILKLEY JUNIORS TOURNAMENT

UNDER 11 LIONS

RUNNERS UP – 2011 SHIPLEY JUNIORS ‘A’ TEAM 5 A SIDE TOURNAMENT

UNDER 11 TIGERS

RUNNERS UP WRCFA FUTSAL TOURNAMENT

UNDER 12 TIGERS

WINNERS – MARTIN HOUSE CHARITY TOURNAMENT

SALTS SUNDAY SENIORS

WINNERS – BRADFORD FA DISTRICT CUP

2009 / 2010 SEASON

UNDER 9 LIONS

RUNNER UP – KEYBURY LEAGUE RED DIVISION

WINNERS – GOMERSAL 5-A-SIDE TOURNAMENT

RUNNER UP – OTLEY TOWN 5-A-SIDE TOURNAMENT

WINNER – ILKLEY JUNIORS 5-A-SIDE TOURNAMENT

UNDER 9 TIGERS

WINNERS – GOMERSAL 5-A-SIDE TOURNAMENT

UNDER 10 LIONS

WINNERS – KEYBURY LEAGUE BLUE DIVISION

WINNERS – YORKSHIRE AMATEURS 5-A-SIDE TOURNAMENT

UNDER 10 TIGERS

WINNERS – KEYBURY LEAGUE YELLOW DIVISION

UNDER 12’S LIONS

WINNERS – OTLEY TOWN 5-A-SIDE TOURNAMENT

UNDER 13’S TIGERS

WINNERS – CRAVEN LEAGUE DIVISION D

SALTS SUNDAY

WINNERS – SENIOR CUP

WRCFA AWARD

WRCFA COACH OF THE YEAR – PETER CREEGAN

2008 / 2009 SEASON

CLUB AWARD

WRCFA CHARTER STANDARD DEVELOPMENT CLUB OF THE YEAR

UNDER 9 LIONS

RUNNERS UP – KEYBURY BLUE DIVISION

UNDER 9 TIGERS

RUNNERS UP – KEYBURY YELLOW DIVISION

UNDER 10 TIGERS

RUNNERS UP – KEYBURY LEAGUE SECOND DIVISION

UNDER 11 LIONS

RUNNERS UP – CRAVEN LEAGUE DIVISION A

UNDER 12 LIONS

RUNNERS UP – CRAVEN LEAGUE DIVISION B

UNDER 16 TIGERS

WINNERS – CRAVEN LEAGUE DIVISION B

SALTS FC SATURDAY FIRST TEAM

WINNERS – DUDLEY HILL PRE SEASON TOURNAMENT

SALTS VETERANS

WINNERS – HUDDERSFIELD VETERANS LEAGUE

2007 / 2008 SEASON

UNDER 9’S LIONS

WINNERS – BURLEY 5-A-SIDE TOURNAMENT

WINNERS – WIGTON MOOR 6-A-SIDE TOURNAMENT

WINNERS – SHIPLEY 5-A-SIDE TOURNAMENT ‘A’ COMPETITION

WINNERS – SETTLE 7-A-SIDE TOURNAMENT

UNDER 9’S TIGERS

WINNERS – KEYBURY LEAGUE YELLOW DIVISION

WINNERS – SETTLE 7-A-SIDE TOURNAMENT

UNDER 9’S PUMAS

WINNERS – SHIPLEY 5-A-SIDE TOURNAMENT ‘B’ COMPETITION

UNDER 10’S TIGERS

RUNNERS UP – KEYBURY LEAGUE YELLOW DIVISION

UNDER 10’S PUMAS

RUNNERS UP – KEYBURY LEAGUE GREEN DIVISION

UNDER 12’S LIONS

WINNERS – CRAVEN LEAGUE DIVISION B

WINNERS – SHIPLEY JUNIORS 5-A-SIDE ‘A’ COMPETITION

LEON WILTON – WINNER – CRAVEN LEAGUE PLAYER OF THE SEASON

UNDER 12’S TIGERS

JOINT WINNERS – CRAVEN LEAGUE DIVISION D

UNDER 14’S LIONS

RUNNERS UP – HUDDERSFIELD LEAGUE DIVISION 2

UNDER 15’S LIONS

SAM ROBINSON – WINNER – CRAVEN LEAGUE PLAYER OF THE SEASON

UNDER 15’S TIGERS

WINNERS – PHOENIX TROPHIES CUP

UNDER 16’S LIONS

RUNNERS UP – HUDDERSFIELD LEAGUE DIVISION 1

WINNERS – ECCLESHILL UNITED UNDER 16’S TOURNAMENT

UNDER 11’S GIRLS LIONS

RUNNERS UP – KEYBURY LEAGUE GIRLS UNDER 12 LEAGUE

UNDER 13’S GIRLS

WINNERS – SHIPLEY 5-A-SIDE TOURNAMENT

2006 / 2007 SEASON

UNDER 7’S TIGERS

RUNNERS UP – BRADFORD PARK AVENUE 5-A-SIDE TOURNAMENT

UNDER 8’S LIONS

WINNERS – PRO SKILLS 4-A-SIDE TOURNAMENT

WINNERS – BRADFORD PARK AVENUE 5-A-SIDE ‘A’ TEAM TOURNAMENT

RUNNERS UP – OTLEY 5-A-SIDE TOURNAMENT

RUNNERS UP – HORSFORTH TOURNAMENT

WINNERS – STANNINGLEY 6-A-SIDE TOURNAMENT

WINNERS – PROSPECT 5-A-SIDE TOURNAMENT

UNDER 8’S TIGERS

WINNERS – BRADFORD PARK AVENUE 5-A-SIDE ‘B’ TEAM TOURNAMENT

UNDER 8’S PANTHERS

RUNNERS UP – BOLTON WOODS 5-A-SIDE PRE SEASON EVENT

UNDER 9’S LIONS

RUNNERS UP – ILKLEY 5-A-SIDE TOURNAMENT

UNDER 9’S TIGERS

WINNERS – KEYBURY LEAGUE – YELLOW DIVISION

UNDER 9’S PANTHERS

WINNERS – KEYBURY LEAGUE – WHITE DIVISION

UNDER 9’S PUMAS

RUNNERS UP – KEYBURY LEAGUE – WHITE DIVISION

UNDER 10’S PANTHERS

RUNNERS UP – KEYBURY LEAGUE – GREEN DIVISION

UNDER 12’S TIGERS

RUNNERS UP – BURLEY JUNIORS 5-A-SIDE TOURNAMENT

UNDER 12’S PANTHERS

WINNERS – THORNTON PRE SEASON 5-A-SIDE TOURNAMENT

UNDER 15’S LIONS

WINNERS – HUDDERSFIELD LEAGUE CUP

UNDER 15’S PUMAS

WINNERS – CRAVEN LEAGUE ‘GOOD CONDUCT AWARD’

UNDER 17’S PANTHERS

WINNERS – CRAVEN LEAGUE ‘MOST SPORTING TEAM AWARD’

UNDER 14’S GIRLS LIONS

RUNNERS UP – WEST RIDING GIRLS LEAGUE – DIVISION 2

2005 / 2006 SEASON

UNDER 7’S LIONS

WINNERS – KEIGHLEY SHAMROCKS 5-A-SIDE TOURNAMENT

UNDER 7’S TIGERS

RUNNERS UP – BRADFORD PARK AVENUE ‘B’ TEAM TOURNAMENT

UNDER 7’S PANTHERS

WINNERS – BRADFORD PARK AVENUE ‘B’ TEAM TOURNAMENT

UNDER 8’S LIONS

WINNERS – KEYBURY LEAGUE BLUE DIVISION

JOINT WINNERS – KEYBURY LEAGUE PLAY OF FINAL

RUNNERS UP – SHIPLEY TOURNAMENT – UNDER 9’S EVENT

UNDER 8’S TIGERS

WINNERS – KEYBURY LEAGUE YELLOW DIVISION

UNDER 11’S LIONS

WINNERS – CRAVEN LEAGUE – DIVISION B

RUNNERS UP – SHIPLEY JUNIORS TOURNAMENT

UNDER 11’S PUMAS

WINNERS – SHIPLEY JUNIORS TOURNAMENT

UNDER 13’S LIONS

WINNERS – DEWSBURY 5-A-SIDE TOURNAMENT

WINNERS – FAIR PLAY AWARD – BUPA LEAGUE UNDER 13’S

UNDER 14’S

RUNNERS UP – WRCFA COUNTY CUP COMPETITION

WINNERS – SETTLE JUNIORS 11-A-SIDE TOURNAMENT